>ZUS radzi przedsiębiorcom Jakie składki, takie świadczenia
Przedsiębiorca, który opłaca składki od preferencyjnej podstawy, musi się liczyć z tym, że jego świadczenia w razie choroby czy macierzyństwa będą naliczane od tej niższej podstawy. Gdy zaś skorzysta z ulgi na start i przez 6 miesięcy nie będzie płacić składek, to w tym okresie nie otrzyma zasiłku chorobowego czy macierzyńskiego.
Przedsiębiorca, który korzysta z ulgi na start, w tym okresie nie podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu.
Ulga na start...
To oznacza, że gdy zachoruje, będzie opiekować się dzieckiem lub chorym członkiem rodziny albo gdy urodzi mu się dziecko, nie otrzyma:
- zasiłku chorobowego,
- świadczenia rehabilitacyjnego,
- zasiłku macierzyńskiego,
- zasiłku opiekuńczego.
W czasie korzystania z ulgi na start nie będzie też objęty ubezpieczeniem wypadkowym. Dlatego też nie będzie mieć prawa do świadczeń z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, np.:
- zasiłku chorobowego,
- świadczenia rehabilitacyjnego,
- renty z tytułu niezdolności do pracy,
- jednorazowego odszkodowania z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.
... zaważy na emeryturze
Okres ulgi na start, w którym przedsiębiorca nie opłaca składek na ubezpieczenie emerytalne, nie zostanie również uwzględniony przy ustalaniu prawa do emerytury i jej wysokości. Osoba, która urodziła się po 31 grudnia 1948 r., otrzyma emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego (60 lat – kobieta, 65 lat – mężczyzna) i udowodnieniu jakiegokolwiek okresu ubezpieczenia. Jeżeli jednak jej świadczenie będzie niższe niż najniższa emerytura, ZUS podwyższy je do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta